Spacery lokalne. Ważne historie

  • przez

Spacery lokalne. Ważne historie to wędrówki szlakami kultury, do których od kilku lat zapraszamy mieszkańców małych i dużych miejscowości, przechodniów, turystów i wszystkich zainteresowanych wędrówką do miejsc bliskich, odległych, pokazywanych z nieoczywistych i różnorodnych perspektyw.

Spacery to równocześnie spotkania z mało znanymi, intrygującymi, a często i trudnymi tematami dotyczącymi historycznego i kulturowego dziedzictwa. Chcieliśmy przypomnieć ogromnie znaczące historie społecznych, gospodarczych i wielokulturowych relacji. Trasy spacerów dotykają Pamięci, a także Niepamięci o materialnych i niematerialnych śladach przeszłości. Chcemy przypominać, że „tuż obok” istnieją znaczące, niezwykłe, nieoczywiste historie i opowieści. Większość miast na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej ukształtowały intensywne zmiany polityczne, gospodarcze i społeczne XIX i I poł. XX w. Spacery lokalne to podróże w nieznane historie, zaskakująco bliskie, mające bezpośredni wpływ na dzisiejsze krajobrazy miejscowości na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej. U ich podstaw są wielokulturowe relacje, współpraca, rywalizacja, zmienne wpływy obecności ludzi i społeczności pochodzenia żydowskiego, polskiego, niemieckiego, rosyjskiego czy olenderskiego.

W 2021 opublikowaliśmy cztery mini przewodniki w serii Spacery lokalne. Spacerownik: Kowal, Skępe, Włocławek oraz Muzea i opowieści w Toruniu. Spacerowniki przygotowane zostały z tras – opowieści o poszczególnych miejscowościach i miejscach przedstawianych przez mieszkańców, badaczy i pasjonatów historii, architektury, kulturoznawstwa, etnografii. Wszystkie trasy spacerów lokalnych realizowane są także bezpośrednio jako spotkanie, oprowadzanie i wędrówka do opisanych miejsc i opowieści. Do 2021 roku zrealizowaliśmy ponad trzydzieści spacerów na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej, planujemy następne. Zapraszamy do skorzystania ze spacerów i wędrówki po historii i współczesności wraz ze Spacerownikiem jako przewodnikiem i swoistą opowieścią o „ważnych historiach”.

Spacerownik (2021): Spacery lokalne. Ważne historie

Aleksandrów Kujawski
Spacer archiwalny, opracowania: Aleksandrowska Izba Historyczna

Kowal
Spacer zaduszkowy. Cmentarz parafialny w Kowalu, prowadzący: Arkadiusz Ciechalski
Spacer szlakiem ogrodów. Historia zieleni w Kowalu, , prowadzący: Eugeniusz Gołembiewski i Arkadiusz Ciechalski
Spacer filmowy. Kino Kazimierz w Kowalu, opracowała: Justyna Marcinkowska

Łącko
Spacer archiwalny. Historia Leśnej Bazy Łącko, opracowanie: Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa i Dzieci Specjalnej Troski z Inowrocławia

Skępe
Spacer literacki w Skępem w okolicy, prowadząca: Bożena Ciesielska
Spacer fotograficzny w Skępem, spacerowicze: 136. Toruńskie Spacery Fotograficzne
Spacer filmowy: Kino Brzask w Skępem, opracowała: Bożena Ciesielska

Toruń
Wędrowna wystawa: Muzea i Opowieści w Toruniu (część pierwsza); uczestniczący: prywatne muzea w Toruniu – Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek. Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej, Bunkier – Wisła, Dom Legend Toruńskich, Muzeum Dom PRL-u, Muzeum Rycerzy i Żołnierzyków, Muzeum Witraży „Nisza”,  Muzeum Zabawek i Bajek, Niewidzialny Dom. Art Gallery Galeria Sztuki, Żywe Muzeum Piernika

Włocławek
Spacer co Włocławek zawdzięcza Wiśle?  prowadzący: Tomasz Wąsik
Szlak włocławskich fabryk I, prowadzący: Tomasz Dziki
Szlak włocławskich fabryk II, prowadzący: Tomasz Dziki
Śladami włocławskich kin, opracowała: Justyna Marcinkowska
Spacer zaduszkowy. Cmentarz komunalny we Włocławku, prowadzący: Krzysztof Cieczkiewicz

Spacery lokalne. Ważne historie (2021) powstały podczas realizacji projektów Fundacji Ari Ari: Spacery lokalne. Wielkie historie w małym mieście, współfinansowanym w ramach programu Patriotyzm Jutra 2021 Muzeum Historii Polski, Spacery włocławskie, współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasto Włocławek (2021) oraz Wędrowna wystawa: muzea i opowieści, wsparte przez Gminę Miasto Toruń (2021).